Binlerce Güney Koreli nükleer tesiste eylem yaptı

Perşembe günü binlerce köylü Güney Kore'nin en büyük nükleer santrallerinden birinin önünde protesto düzenleyerek, yapılan bir dizi hata ve ortaya çıkan skandaldan sonra, güvenlik standartlarıyla ilgili artan toplumsal kaygıyı dile getirdi. Yonhap haber ajansı ülkenin Güney Batı sahilindeki, halihazırda altı reaktöründen üçü kapalı olan, Yeonggwang nükleer tesisinin dışında yerel halktan 2,500 kişinin eyleme katıldığını bildirdi. Fotoğraflarda eylemcilerin devlete bağlı nükleer işletme ajansı KHNP'nin temsili kuklasını yaktığı ve ellerinde ''Rahatsızız!'' yazan pankartlar tuttuğunu gösterdi. 
Yüzlerce polis ve güvenlik görevlisi eylemin yapıldığı yere gönderilirken hiçbir şiddet vakası rapor edilmedi. 
Yeonggwang'ın iki reaktöründe sahte kalite ve güvenlik garantileriyle binlerce parçanın değiştirilmesinden sonra hükümet reaktörleri kapatmıştı. 
Kapatma, yetkililerin ülkenin yüzde 35 elektriğini sağlayan 23 reaktörünün de parçalarının incelemesine yol açtı.  
Nükleer Güvenlik ve Emniyet Komisyonu'nu ayrıca bakım çalışmaları sırasında kontrol çubuk kanallarında çatlaklar bulunmasından sonra üçüncü Yeonggwang reaktörünündeki kapatmanın uzatılmasına karar verdi.
KHNP yetkilileri hiçbir radyasyon sızıntısı riski olmadığında ısrar etse de, olay geçen yıl Japonya'da gerçekleşen nükleer kazadan sonra güvenlik kaygılarının tavan yapmasına sebep oldu. 
Fukuşima krizine rağmen Güney Kore hükümeti nükleer enerji programı ile devam etmey ve 2030'a kadar 16 reaktör daha inşa etmeye karar vermişti. 
Yeonggwang'daki bir reaktörün sistem arızasından sonra Temmuz ayında otomatik olarak kapanmasından sonra yetkililer aynı gerekçelerle iki farklı nükleer santraldeki 1,000 megavatlık iki reaktörü daha geçen ay kapatmıştı. 
Mayıs ayında beş kıdemli mühendis, ülkenin en eski santralinde tehlikeli bir duruma dönüşme ihtimali olan güç kesintisini örtbas etmekle suçlanmıştı. 
Güney şehirlerinden Busan yakınlarında 1978 yılında inşa edilen Gori-1 reaktörü 9 Şubat'ta ana güçte kayıp yaşamış, acil durum jeneratörleri ise devreye girmekte başarısız olmuştu. Güç kesintisi ise soğutma suyunun dolaşımının durmasına sebep olmuştu. 
Hükümet Yeonggwang'daki üç reaktörün kapatılmasının zorlu Güney Kore kışı sırasında kesintilere sebep olabileceğini söyledi.

Kaynak: AFP