MOX

Açılımı karıştırılmış oksit olan MOX (Mixed-Oxide) endüstrinin atıkların geri dönüştürülmesi yalanının temelini oluştururken çevre için de büyük bir tehdit oluşturuyor. MOX plütonyum ve uranyum oksitin karışımından oluşturulan ve Fransa, Belçika, Almanya, İsviçre’deki nükleer reaktörlerde kullanılan bir yakıt. Zenginleştirilmiş uranyum kullanan bu reaktörlerde MOX zenginleştirilmiş uranyumun %30’unun yerine geçiyor.

MOX kullanımı aynı zamanda plütonyumun kilometrelerce uzağa taşınması ve geçtiği her yerde ciddi felaket riski oluşturması anlamına geliyor. Aynı zamanda teröristler veya deniz korsanları gibi kötü niyetli gruplar için de açık hedefler oluşturuyor.

MOX üretimi için kullanılmış yakıt çubuklarından plütonyum ayrıştırılırken –endüstiri bunu geri dönüştürme olarak adlandırıyor- 180 kat daha fazla atık ortaya çıkıyor. İşlem sırasında büyük miktarda radyoaktif atık denize ve havaya salınarak insan sağlığına ve çevreye yönelik büyük riskler yaratıyor.

Kullanılmış MOX yakıtları ise ortalama normal bir kullanılmış yakıta göre beş kat daha fazla plütonyum barındırıyor. Pu-242’nin 380,000 yıllık, ve Neptunium-237’nin 2.14 milyon yıllık yarılanma ömürleriyle MOX atıklarının saklanması gelecek için çok daha ciddi riskler taşıyor.