Dr. Angelika Claussen

Proje Danışmanı
Proje Ekibi

Dr. Angelika Claussen Federal Almanya’nın Bielefeld kentinde psikiyatri ve psikoterapi uzmanı olarak çalışıyor. Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler birliğine (IPPNW) 1987 yılında üye oldu. 1997-2011 yıları arasında yönetim kurulunda görev aldı, bu sürenin 8 yıllık diliminde başkanlık yaptı.

Başlıca çalışma alanları arasında atom enerjisi kullanımına son verilmesi, düşük radyoaktiviteli uranyum mermileri hakkında araştırma (özellikle bunların yoğun olarak kullanıldığı Irak’ta) ve bunların kullanımına son verilmesi, Irak’ta travma tedavisinin geliştirilmesi için eğitim proğramı , mülteciler ve insan hakları savunuculuğu var. Dr. Claussen kurulduğundan bu yana 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye İnsan Hakları Vakfının destekçisi.
2006 ve 2011 yılında İPPNW’nin düzenlediği Çernobil Atom Santrali felaketinin sağlığa etkileri konulu bilimsel kongreleri yönetti. Çernobil felaketinin sağlığa etkilerini inceleyen bir bilimsel yayının yazarlarından birisi. Çernobil’in sağlığa etkileri adını taşıyan bu kitap İngilizce ve Japoncaya da çevrildi. 2011 yılında Hagen Açık Öğretim Üniversitesinde barış etütleri mastırını bitirdi.