Ümit Şahin

Proje Koordinatörü
Proje Ekibi

1969’da İstanbul’da doğdu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Halk sağlığı doktorası yaptı ve çevre sağlığı üzerine çalıştı. 1990’ların başından bu yana yeşil hareketin, nükleer karşıtı mücadelenin ve insan hakları hareketinin içindedir. 90’lı yıllarda Nükleer Karşıtı Platform içinde çalışmış, 1996’da haftalık nükleer karşıtı gazete Akkuyu Postası’nı çıkartmıştır. Türkiye’nin nükleer enerji planlarında son duruma dair bir makalesi 2012’de Friedrich Ebert Stiftung’un birkaç dilde yayınladığı “The End of Nuclear Energy? International Perspectives after Fukushima” başlıklı kitapta yer almıştır.

Çevre İçin Hekimler Derneği’nin kurucularından olup, 2002-2006 yılları arasında derneğin başkanlığını yürütmüştür. 2010-2012 arasında Yeşiller Partisi’nin eşsözcülüğünü yapmıştır. Şu anda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Parti Meclisi üyesidir.

2003 yılında yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurdu. Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan “Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi” adlı kitap Agora Kitaplığı tarafından yayımlandı. Editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı, yeşil politika ve insan hakları ile ilgili çeşitli popüler ve akademik kitaplar vardır.

Halen Üç Ekoloji dergisinin yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Açık Radyo’da Ömer Madra ile birlikte “Açık Yeşil” adlı bir radyo programını hazırlayıp sunmaktadır. Yeşil Gazete’de ekoloji editörlüğü ve yazarlık yapmaktadır. Yeşil Düşünce Derneği’nin proje danışmanlarından olan Ümit Şahin, ayrıca İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çevre Haberciliği” dersini vermektedir.

Ümit Şahin’in kişisel blogu